Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Krajobraz po Orlando

17 czerwca 2016 | Publicystyka, Opinie | Paweł Łepkowski
źródło: archiwum prywatne

Badania dowodzą, że w tych stanach, 
w których zliberalizowano dostęp do broni palnej, już w pierwszym roku obowiązywania nowego prawa nastąpił spadek brutalnej przestępczości – pisze publicysta.

Strzelanina w Orlando, w której zginęło 50 osób, a 52 zostały ranne, jest bez wątpienia największą tego typu masakrą w historii USA. W ponurej statystyce ofiar przebiła nawet strzelaninę na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Blacksburgu, gdzie pochodzący z Korei Południowej student literatury angielskiej Cho Seung-hui zabił 32 osoby i sam popełnił samobójstwo.

Masakra dokonana przez 29-letniego Omara Mateena, obywatela amerykańskiego pochodzenia afgańskiego, jest 296. tego typu zbrodnią w historii Ameryki i czwartą w ciągu ostatniego roku. ,,Najkrwawsza strzelanina w amerykańskiej historii" – jak nazwał ją prezydent Barack Obama, na nowo rozbudziła dyskusję o konieczności wprowadzenia reglamentacji broni palnej w USA.

1,5 mln przypadków samoobrony

Obama nieraz już krytykował Kongres za torpedowanie jego projektów prawnych ograniczających drugą poprawkę do Konstytucji USA. W prasie pojawiały się nawet pogłoski, że prezydent rozważa wprowadzenie restrykcji w wolnym obrocie bronią palną za pomocą dekretu prezydenckiego. Ale czy byłaby to słuszna decyzja?

USA zajmują pierwsze miejsce w statystykach dotyczących posiadania broni palnej w rękach prywatnych. Na stu Amerykanów 89 posiada jakiś rodzaj broni palnej – od ciężkich karabinów maszynowych począwszy na niewielkich rewolwerach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10473

Wydanie: 10473

Spis treści
Zamów abonament