Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ostrożnie z przyznawaniem świadczeń na naukę

22 września 2016 | Praca i ZUS | Marek Rotkiewicz

ROSZCZENIA | Jeśli pracodawca pozwala pracownikowi studentowi skracać dzień pracy, aby mógł on uczestniczyć w zajęciach, w sposób dorozumiany akceptuje jego naukę. Narzuca sobie przez to obowiązek przyznawania mu obowiązkowych kodeksowych świadczeń z tego tytułu. Marek Rotkiewicz

- Pracownik zapisał się na studia podyplomowe powiązane profilowo z rodzajem jego pracy. Zasadniczo zajęcia ma w dniach wolnych od pracy, ale niekiedy w małym stopniu kolidują z pracą. Kilkakrotnie udzieliłem mu w związku z tym zwolnienia od pracy, za co wynagrodzenie tej osoby nie było pomniejszane. Pracownik uważa, że w końcowym, trzecim semestrze, będzie miał prawo do 21 dni urlopu szkoleniowego w związku z przygotowywaniem pracy końcowej na tych studiach. Twierdzi, że mam obowiązek udzielić mu tego urlopu, bo wcześniej udzielałem zwolnień od pracy. Czy ma rację? – pyta czytelnik.

Pracownikowi nie przysługuje w tym przypadku urlop szkoleniowy. Niemniej ma trochę racji co do tego, że udzielając płatnych zwolnień od pracy na udział w zajęciach pracodawca niejako potwierdził, że akceptuje fakt podnoszenia kwalifikacji przez pracownika na zasadach określonych w kodeksie pracy.

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych w rozumieniu kodeksu pracy (art. 103 [1] k.p.) oznacza zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą. W obu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10555

Wydanie: 10555

Spis treści
Zamów abonament