Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koszty w walucie trzeba przeliczyć na złote

22 września 2016 | Dobra Firma | Marcin Szymankiewicz
źródło: Rzeczpospolita

PIT | Przedsiębiorca, który kupił od niemieckiej firmy urządzenie potrzebne w prowadzeniu działalności gospodarczej i zapłacił za nie w euro, ma obowiązek wpisać poniesiony wydatek w podatkowej księdze w walucie polskiej.

- Prowadzę warsztat samochodowy. Podatek dochodowy rozliczam według stawki liniowej. Podatkową księgę przychodów o rozchodów prowadzę metodą kasową. 1 września 2016 r. nabyłem od niemieckiej firmy specjalistyczne narzędzie samochodowe za cenę 500 euro. Tego samego dnia zrealizowałem płatność w euro, zakup został udokumentowany fakturą nr 1143/2016 z 1 września 2016 r. Narzędzia, z uwagi na wartość (poniżej 3 500 zł), nie zaliczę do środków trwałych, lecz wyposażenia. Czy wartość poniesionych wydatków powinienem zaewidencjonować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w złotych? A może w euro, czyli w tej walucie, w której jest wystawiona faktura? – pyta czytelnik.

Wydatki (koszty uzyskania przychodów) fakturowane w walucie obcej (np. w euro) muszą być najpierw przeliczone na złote, gdyż w podatkowej księdze przychodów i rozchodów zapisy ujmowane są w języku polskim i w walucie polskiej. Zgodnie bowiem z § 12 ust. 1 rozporządzenia w sprawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zapisy w księdze dokonywane są w języku polskim i w walucie polskiej w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10555

Wydanie: 10555

Spis treści
Zamów abonament