Koszty w walucie trzeba przeliczyć na złote
PIT | Przedsiębiorca, który kupił od niemieckiej firmy urządzenie potrzebne w prowadzeniu działalności gospodarczej i zapłacił za nie w euro, ma obowiązek wpisać poniesiony wydatek w podatkowej księdze w walucie polskiej.
- Prowadzę warsztat samochodowy. Podatek dochodowy rozliczam według stawki liniowej. Podatkową księgę przychodów o rozchodów prowadzę metodą kasową. 1 września 2016 r. nabyłem od niemieckiej firmy specjalistyczne narzędzie samochodowe za cenę 500 euro. Tego samego dnia zrealizowałem płatność w euro, zakup został udokumentowany fakturą nr 1143/2016 z 1 września 2016 r. Narzędzia, z uwagi na wartość (poniżej 3 500 zł), nie zaliczę do środków trwałych, lecz wyposażenia. Czy wartość poniesionych wydatków powinienem zaewidencjonować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w złotych? A może w euro, czyli w tej walucie, w której jest wystawiona faktura? – pyta czytelnik.
Wydatki (koszty uzyskania przychodów) fakturowane w walucie obcej (np. w euro) muszą być najpierw przeliczone na złote, gdyż w podatkowej księdze przychodów i rozchodów zapisy ujmowane są w języku polskim i w walucie polskiej. Zgodnie bowiem z § 12 ust. 1 rozporządzenia w sprawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zapisy w księdze dokonywane są w języku polskim i w walucie polskiej w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta