Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za prokurenta z uchwały nie płaci się składek

22 września 2016 | Praca i ZUS

Pobieranie wynagrodzenia za sprawowanie funkcji prokurenta, ustalonego i wypłacanego na podstawie uchwały zarządu spółki nie jest tytułem do obowiązkowego podlegania ubezpieczeniom społecznym.

Tak stwierdził oddział ZUS w Gdańsku w decyzji 282 z 6 lipca 2016 r. (DI/100000/43/739/2016).

Wnioskodawca zwrócił się do ZUS o udzielenie odpowiedzi na pytanie czy od wynagrodzenia otrzymywanego przez prokurenta powołanego uchwałą zarządu spółki, które to wynagrodzenie jest ustalone i wypłacane na mocy uchwały zarządu, należy odprowadzać składki społeczne.

Wnioskodawcą była spółka z ograniczoną odpowiedzialności, w której zarząd był jednoosobowy. Ponieważ członek zarządu był często nieobecny w siedzibie spółki, konieczne było ustanowienie prokurenta. Powołano go uchwałą zarządu. Między prokurentem a spółką nie zawarto żadnej umowy regulującej ich stosunki, w szczególności umowy o pracę czy umowy zlecenia. W uchwale zarządu ustalono natomiast zasady wynagradzania prokurenta.

W ocenie wnioskodawcy w przedstawionym stanie nie istniał obowiązek oskładkowania wynagrodzenia otrzymywanego przez prokurenta, który sprawował...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10555

Wydanie: 10555

Spis treści
Zamów abonament