Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niełatwo jest zwolnić działacza

22 września 2016 | Praca i ZUS | Karolina Lang

PRZYWILEJE | Związki zawodowe rzadko godzą się na pozbawienie aktywisty pracy. Obronę jego etatu traktują jako moralny obowiązek. Sądy jednak swobodnie oceniają fakty i bywają przeciwne powrotowi do firmy związkowca.

Ustawodawca przyznaje związkowcom ochronę szczególną, aby ustrzec ich przed utratą pracy bądź pogorszeniem jej warunków ze względu na pełnioną przez nich funkcję. Ta ochrona ma więc służyć swobodnemu wykonywaniu zadań związkowych.

Z pracownikiem podlegającym ochronie szczególnej nie można rozwiązać stosunku pracy, jeżeli nie zgodzi się na to zarząd zakładowej organizacji związkowej (zoz). Jeżeli jednak pracodawca zlekceważy opinię związku i zwolni pracownika, będzie on mógł się domagać przywrócenia do pracy bądź odszkodowania.

Ochrona szczególna

Zasadą jest przywracanie do pracy zwolnionych działaczy związkowych, natomiast odszkodowanie jest przyznawane tylko w szczególnych przypadkach, np. gdy firma została zlikwidowana, bo już niekoniecznie, gdy zostało skasowane stanowisko pracy.

Sąd pracy może jedynie odmówić przywrócenia do pracy związkowcowi korzystającemu z ochrony, jeżeli byłoby to sprzeczne z zasadami współżycia społecznego lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem prawa.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że zakaz zwolnienia chronionego związkowca bez zgody związku jest bezwzględny, a odwołanie się w takiej sytuacji do sądu pracy zawsze doprowadzi do przywrócenia na etat oraz zasądzenia wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy. To jednak mylne przeświadczenie. Kodeks...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10555

Wydanie: 10555

Spis treści
Zamów abonament