Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas być stanowczym

22 września 2016 | Ekonomia
Jarosław Koziński, partner EY
źródło: materiały prasowe
Jarosław Koziński, partner EY

Skala oszustw podatkowych jest ogromna – ostrzega Jarosław Koziński, partner EY

Rz: Wiceminister finansów Wiesław Jasiński przedstawił w Krynicy szereg rozwiązań, które mają ograniczyć przestępczość podatkową. Ale część tych propozycji jest tak restrykcyjna, że uderzy nawet w uczciwe firmy.

Jarosław Koziński: Zawsze jest pytanie o skalę problemu i skalę reakcji. Powiedzenie „Nie szkoda róż, gdy płoną lasy" jest adekwatne do sytuacji, w jakiej dzisiaj się znaleźliśmy. Zajmuję się problemem wyłudzeń VAT od 2012 r. i jestem przekonany, że nastał czas na stosowanie nawet daleko idących środków. Oczywiście licząc na to, że sytuacja się zmieni i będzie można wrócić do łagodniejszych rozwiązań.

Jak duża jest skala zjawiska?

Ogromna. Od kilku lat ostrzegaliśmy wszystkich uczestników życia publicznego, że sytuacja zaszła już tak daleko, iż grozi nam, że przestępcy staną się bardzo potężni. Przestępczość podatkowa ciągle rośnie. Z jednej strony to bardzo lukratywny biznes, znacznie bardziej zyskowny niż inne przestępstwa. Z drugiej zaś strony potępienie społeczne nie jest duże, bo przecież nikt nikogo nie morduje, nie szmugluje narkotyków, nie kradnie. Trzeba w końcu uciec z tego zaklętego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10555

Wydanie: 10555

Spis treści
Zamów abonament