Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatnik może złożyć wniosek o zmianę terminu przeprowadzenia dowodu

22 września 2016 | Dobra Firma | Regina Drabik
źródło: Rzeczpospolita

PROCEDURY | Jeśli kontrolowany przedsiębiorca nie może uczestniczyć w czynności przesłuchania świadka, ma prawo zwrócić się do organu podatkowego o wyznaczenie innej daty. Powinien jednak uzasadnić swoją prośbę.

Urząd skarbowy przysłał mi informację o miejscu i terminie przesłuchania świadka. Niestety, w tym terminie mam wezwanie do stawienia się w prokuraturze. Powinienem być obecny podczas tego przesłuchania, bo sprawa dotyczy kontroli podatkowej prowadzonej w mojej firmie, ale nie mogę być w dwóch miejscach jednocześnie. Czy mogę poprosić organ podatkowy, żeby ten termin przesunął na dzień później lub dzień wcześniej? Co powinienem uwzględnić w takiej prośbie? – pyta czytelnik.

Ustawodawca umożliwił kontrolowanemu uczestniczenie w czynnościach dowodowych podejmowanych w trakcie kontroli podatkowej, m.in. w przesłuchaniu świadków.

Stosownie do art. 289 § 1 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) kontrolowanego zawiadamia się o miejscu i terminie przeprowadzenia dowodu z zeznań świadków i opinii biegłych. Informacja taka musi zostać przekazana kontrolowanemu przynajmniej na trzy dni przed terminem przeprowadzenia takiego dowodu.

Obecność nie jest obowiązkowa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10555

Wydanie: 10555

Spis treści
Zamów abonament