Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wina i kara prezesa

22 września 2016 | Praca i ZUS

Michał Tomczak, adwokat, prowadzi kancelarię Tomczak i Partnerzy Spółka Adwokacka

Bezpośrednio po wejściu w życiu w 2003 r. nowego prawa upadłościowego i naprawczego złożyłem wniosek o ogłoszenie upadłości spółki będącej franczyzą dużej międzynarodowej sieci handlowej. Sprawę prowadził jako sędzia komisarz dzisiejszy klasyk prawa upadłościowego, autor komentarzy, jeden ze współtwórców obecnych zmian w prawie upadłościowym i prawie restrukturyzacyjnym.

Zarząd firmy prowadzonej według standardów międzynarodowych miał wysokie pensje. Wniosek upadłościowy dotyczył upadłości z układem, władzom odebrano zarząd, ustanowiono zarządcę (z układu nic nie wyszło, co było dla mnie oczywiste od pierwszej rozmowy z zarządcą, ponieważ zarządcami byli – i niestety w większości nadal są – syndycy, więc dlaczego mieliby się znać na naprawianiu biznesu?). Na mocy art. 129 nowej ustawy sędzia komisarz uznał za bezskuteczne wynagrodzenia zarządu w wysokości przekraczającej to wynikające z ustawy kominowej. W tamtym czasie decyzję tę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10555

Wydanie: 10555

Spis treści
Zamów abonament