Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wypowiedzenie nie przeszkodzi planom ojca

22 września 2016 | Praca i ZUS | Anna Ryl

Skorzystanie z urlopu ojcowskiego to uprawnienie pracownika ojca wychowującego dziecko, a nie jego obowiązek. Ale takie wolne może wybrać nawet w trakcie wypowiedzenia.

Pracownikom – ojcom biologicznym i adopcyjnym, wychowującym dziecko należy się 14 dni urlopu ojcowskiego. Wolne dostaną w trakcie zatrudnienia, a więc także w okresie wypowiedzenia umowy. Podczas wypowiedzenia zatrudniony ma nadal status pracownika, a więc przysługuje mu prawo do tego wolnego.

Urlop ojcowski jest płatny i zatrudniony dostaje wtedy zasiłek macierzyński. Ten, kto nie wykorzystał całego urlopu w czasie wypowiedzenia, po ustaniu zatrudnienia otrzyma zasiłek za pozostałe niewybrane dni z ZUS.

Przykład

W okresie wypowiedzenia pracownik złożył wniosek o urlop ojcowski na 2 tygodnie. Jego pierwszy dzień wypada w ostatnim dniu wymówienia. Faktycznie etatowiec będzie przebywał na tym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10555

Wydanie: 10555

Spis treści
Zamów abonament