Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czynsz z dzierżawy prawa bez ryczałtu

22 września 2016 | Dobra Firma

Z WOKANDY

Kwoty uzyskane z korzystania przez podatnika z posiadanego znaku towarowego, w tym ze znaku, na który udzielono prawa ochronnego, a więc także z odpłatnego udostępnienia praw do korzystania z niego innym podmiotom, jest przychodem z praw majątkowych.

Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 28 lipca 2016 r. (II FSK 1908/14).

Stan faktyczny

Podatnik, który jest osobą fizyczną, posiada wspólnotowy znak towarowy w formie słownej, zarejestrowany w Alicante. Planuje zawrzeć umowę dzierżawy tego znaku ze spółką, w której jest komandytariuszem. Podatnik podkreślił, że kontrakt ten będzie w sposób charakterystyczny dla umów najmu i dzierżawy kształtował prawa i obowiązki stron. Czynsz będzie wypłacany w pieniądzach.

Zapytał czy czynsz, który otrzyma na podstawie umowy dzierżawy, będzie przychodem ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy PIT. Chciał także wiedzieć czy w związku z tym może zostać opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Sam uważał, że tak. Przekonywał, że w przepisach nie ma ograniczeń dotyczących możliwości zastosowania ryczałtu do przychodów z najmu lub dzierżawy uzyskiwanych przez osoby fizyczne. Nie ma również definicji pojęcia „dzierżawa". W związku z tym, w jego ocenie, przy wykładni...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10555

Wydanie: 10555

Spis treści
Zamów abonament