Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wspólna reprezentacja w negocjacjach

22 września 2016 | Praca i ZUS
źródło: materiały prasowe

Przemysław Stobiński radca prawny, senior associate CMS

PROBLEM Z PRAKTYKI Pracodawca chce przeprowadzić zwolnienie grupowe. W tym celu negocjuje treść porozumienia z czterema działającymi u niego organizacjami zakładowymi. Tylko jedna z nich ma status organizacji reprezentatywnej w rozumieniu art. 24125a kodeksu pracy. Ponieważ związki przedstawiły różne stanowiska, a na kolejnych dwóch spotkaniach nie udało się osiągnąć porozumienia, pracodawca na kolejne spotkanie zaprosił tylko organizację reprezentatywną. Poza przedstawicielami organizacji reprezentatywnej, przyszli na nie również dwaj członkowie komisji zakładowej jednej z organizacji niereprezentatywnych. Przedstawili pełnomocnictwo negocjacyjne udzielone im przez organizację reprezentatywną. Czy mogą uczestniczyć w dalszych negocjacjach?

Udzielenie odpowiedzi na to pytanie wymaga w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia, z jakiego rodzaju reprezentacją w opisanej sprawie mamy do czynienia. Wydaje się, że w tym wypadku udział działaczy innego związku zawodowego w rozmowach z pracodawcą nie ma wiele wspólnego z klasycznym zastępstwem reprezentatywnej organizacji związkowej jako osoby prawnej. W tym spotkaniu jednocześnie uczestniczą przecież przedstawiciele tej organizacji. Trudno też uznać, że działacze innej organizacji związkowej występują w charakterze ekspertów, doradców albo obserwatorów zaproszonych przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10555

Wydanie: 10555

Spis treści
Zamów abonament