Wspólna reprezentacja w negocjacjach
Przemysław Stobiński radca prawny, senior associate CMS
PROBLEM Z PRAKTYKI Pracodawca chce przeprowadzić zwolnienie grupowe. W tym celu negocjuje treść porozumienia z czterema działającymi u niego organizacjami zakładowymi. Tylko jedna z nich ma status organizacji reprezentatywnej w rozumieniu art. 24125a kodeksu pracy. Ponieważ związki przedstawiły różne stanowiska, a na kolejnych dwóch spotkaniach nie udało się osiągnąć porozumienia, pracodawca na kolejne spotkanie zaprosił tylko organizację reprezentatywną. Poza przedstawicielami organizacji reprezentatywnej, przyszli na nie również dwaj członkowie komisji zakładowej jednej z organizacji niereprezentatywnych. Przedstawili pełnomocnictwo negocjacyjne udzielone im przez organizację reprezentatywną. Czy mogą uczestniczyć w dalszych negocjacjach?
Udzielenie odpowiedzi na to pytanie wymaga w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia, z jakiego rodzaju reprezentacją w opisanej sprawie mamy do czynienia. Wydaje się, że w tym wypadku udział działaczy innego związku zawodowego w rozmowach z pracodawcą nie ma wiele wspólnego z klasycznym zastępstwem reprezentatywnej organizacji związkowej jako osoby prawnej. W tym spotkaniu jednocześnie uczestniczą przecież przedstawiciele tej organizacji. Trudno też uznać, że działacze innej organizacji związkowej występują w charakterze ekspertów, doradców albo obserwatorów zaproszonych przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta