Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zły ambasador, bo z nominacji PiS

22 września 2016 | Publicystyka, Opinie | Zbigniew Lewicki
Zbigniew Lewicki
autor zdjęcia: Darek Golik
źródło: Rzeczpospolita
Zbigniew Lewicki

Jakie to elementy prezentacji nowych ambasadorów wzbudziły zastrzeżenia autorów „Wyborczej"? Kąśliwe uwagi anonimowego pracownika MSZ nie są wystarczającym argumentem, jeśli trzymać się zasad solidnego dziennikarstwa – pisze politolog.

Nie sposób zostawić bez polemiki artykułu „Komu ambasadę, komu?" Renaty Grocholi i Bartosza T. Wielińskiego opublikowanego kilka dni temu w „Gazecie Wyborczej". Zarówno tytuł, jak i treść artykułu jednoznacznie sugerują, że minister Witold Waszczykowski zastępuje świetnych zawodowych dyplomatów osobami przypadkowymi, bez odpowiedniego przygotowania.

Do zabrania głosu upoważnia mnie fakt, że na początku lat 90. objąłem, też „bez przygotowania", bardzo wówczas ważny Departament Ameryki Północnej i Południowej w MSZ.

Pracownicy z „gmachu" i „ulicznicy"

Gdy zjawiłem się w „gmachu", jak w gwarze zawodowej nazywa się siedzibę Ministerstwa Spraw Zagranicznych, jedyną niemal radą, jaką otrzymałem od zasiedziałych w nim pracowników było: „Jak znajdzie pan jakiś dokument na biurku, należy natychmiast ustalić, na czyje biurko można go przekazać". A przecież mimo takiego „szkolenia" potrafiłem niemal od razu prowadzić rokowania dotyczące tak trudnej sprawy, jak ustanowienie sekcji interesów USA przy Ambasadzie Polskiej w Bagdadzie. I niedługo potem na wczesnym etapie rozważań na temat rozszerzenia NATO zostałem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10555

Wydanie: 10555

Spis treści
Zamów abonament