Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opłata wstępna jednorazowo w kosztach

22 września 2016 | Dobra Firma | Marek Piotrowski
Umowy leasingu najczęściej dotyczą środków transportu.
źródło: 123RF
Umowy leasingu najczęściej dotyczą środków transportu.

Zamiast kupować środek trwały do firmy, wielu przedsiębiorców bierze go w leasing. Oprócz regularnie płaconych rat muszą uiścić finansującemu jednorazową opłatę, która poprzedza uruchomienie umowy. Wydatek ten mogą rozliczyć w rachunku podatkowym w dacie jego poniesienia.

Na przestrzeni lat leasing stał się jedną z powszechnie występujących i chętnie stosowanych przez przedsiębiorców form pozyskania rzeczowych składników majątku dla firm. Ustawa o PIT stanowi, że przez umowę leasingu dla potrzeb opodatkowania tym podatkiem uważa się zarówno umowę uregulowaną w przepisach kodeksu cywilnego, jak też każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron (finansujący) oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na określonych przepisami warunkach drugiej stronie (korzystającemu) podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty oraz prawo wieczystego użytkowania gruntów.

Rynkową popularność tego typu umów widać także wśród...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10555

Wydanie: 10555

Spis treści
Zamów abonament