Likwidacja pracodawcy znosi ochronę przed zwolnieniem
NIEOBECNOŚCI | Żadna absencja – chorobowa, urlopowa ani nawet związana z macierzyństwem – nie chroni pracownika przed rozwiązaniem umowy, jeśli zakład pracy jest likwidowany.
Likwidacja lub ogłoszenie upadłości pracodawcy samo w sobie nie stanowi powodu do rozwiązania umowy o pracę. Co więcej, Sąd Najwyższy w wyroku z 5 września 2001 r. (I PKN 830/00, OSNP 2003/ 15/355) wyjaśnił, że likwidacja pracodawcy nie jest zdarzeniem powodującym wygaśnięcie umów o pracę, a wykreślenie osoby fizycznej z ewidencji działalności gospodarczej nie jest likwidacją pracodawcy w rozumieniu art. 411 kodeksu pracy. Pracodawca powinien więc rozwiązać umowy na mocy porozumienia stron lub wypowiedzenia. Jego podstawowym obowiązkiem jest wówczas poinformowanie o tym działającej rady pracowniczej. Wynika to z art. 13 ustawy z 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (DzU nr 79, poz. 550 ze zm.).
Brak ochrony i procedur
Bywa, że po otrzymaniu wiadomości o możliwej likwidacji pracodawcy część zatrudnionych osób próbuje uniknąć rozwiązania umów i dostarczają zwolnienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta