Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W uzwiązkowionej firmie nie obędzie się bez konsultacji

22 września 2016 | Praca i ZUS | Ryszard Sadlik

tryb | Wypowiadając umowę szeregowemu pracownikowi szef może się czuć bezpiecznie, jeśli bezskutecznie odczekał 5 dni na stanowisko związku zawodowego. Milczenie organizacji nie oznacza natomiast zgody na zwolnienie działacza. Ryszard Sadlik

Pracodawca musi zawiadomić zakładową organizację związkową (zoz) o zamiarze wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi korzystającemu z ochrony związkowej. Na to pismo związek może odpowiedzieć albo zachować się biernie.

To obowiązek

Wymóg konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy dotyczy jedynie zatrudnionych na czas nieokreślony. Zgodnie z art. 38 § 1 kodeksu pracy jeżeli szef chce wymówić bezterminową umowę o pracę, powinien zawiadomić reprezentującą pracownika zoz, podając zarazem przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie.

Konsultacja związkowa jest konieczna także przy wypowiedzeniu zmieniającym. Wynika to z art. 42 § 1 k.p. W myśl niego przepisy o wypowiedzeniu stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia warunków pracy i płacy wynikających z angażu.

W myśl art. 232 k.p. organizacją związkową reprezentującą pracownika jest ta, która podejmuje się obrony jego praw z tytułu członkostwa w tej organizacji lub na podstawie zgody na obronę praw, jaką wyraził niezrzeszony w niej pracownik. W tym ostatnim przypadku związek może przystać na reprezentowanie etatowca, zarówno zanim zostanie on zagrożony rozstaniem, jak i później, gdy to niebezpieczeństwo już się spełni.

Co postanowią

Zakładowa organizacja...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10555

Wydanie: 10555

Spis treści
Zamów abonament