Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W uzwiązkowionej firmie nie obędzie się bez konsultacji

22 września 2016 | Praca i ZUS | Ryszard Sadlik

tryb | Wypowiadając umowę szeregowemu pracownikowi szef może się czuć bezpiecznie, jeśli bezskutecznie odczekał 5 dni na stanowisko związku zawodowego. Milczenie organizacji nie oznacza natomiast zgody na zwolnienie działacza. Ryszard Sadlik

Pracodawca musi zawiadomić zakładową organizację związkową (zoz) o zamiarze wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi korzystającemu z ochrony związkowej. Na to pismo związek może odpowiedzieć albo zachować się biernie.

To obowiązek

Wymóg konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy dotyczy jedynie zatrudnionych na czas nieokreślony. Zgodnie z art. 38 § 1 kodeksu pracy jeżeli szef chce wymówić bezterminową umowę o pracę, powinien zawiadomić reprezentującą pracownika zoz, podając zarazem przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie.

Konsultacja związkowa jest konieczna także przy wypowiedzeniu zmieniającym. Wynika to z art. 42 § 1 k.p. W myśl niego przepisy o wypowiedzeniu stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia warunków pracy i płacy wynikających z angażu.

W myśl art. 232 k.p. organizacją związkową reprezentującą pracownika jest ta, która podejmuje się obrony jego praw z tytułu członkostwa w tej organizacji lub na podstawie zgody na obronę praw, jaką wyraził niezrzeszony w niej pracownik. W tym ostatnim przypadku związek może przystać na reprezentowanie etatowca, zarówno zanim zostanie on zagrożony rozstaniem, jak i później, gdy to niebezpieczeństwo już się spełni.

Co postanowią

Zakładowa organizacja...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 10555

Wydanie: 10555

Spis treści
Zamów abonament