Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy warto dobrowolnie odprowadzać składki do ZUS

22 września 2016 | Moje pieniądze
źródło: Shutterstock

Finanse | Dobrowolne ubezpieczenia: zdrowotne, emerytalne i rentowe są kosztowne Aleksandra Fandrejewska

Osiem tysięcy osób dobrowolnie płaci składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Ponad dwa razy więcej (17,6 tys.) zdecydowało się na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. To mikroskopijne liczby, biorąc pod uwagę, że ponad milion ludzi nie ma ubezpieczenia zdrowotnego oraz emerytalnego. I może mieć z tego powodu poważne kłopoty finansowe.

Opcje lepsze i gorsze

Na co dzień ubezpieczenie wydaje się niepotrzebne. Kłopoty zaczynają się, gdy poważnie zachorujemy, musimy iść do szpitala, albo zwyczajnie poślizgniemy się i złamiemy nogę czy rękę. Okazuje się wówczas, że koszty opieki medycznej są wysokie. Nastawienie złamanej ręki i usztywnienie jej może kosztować w szpitalnym oddziale ratunkowym kilkaset złotych. Do tego dochodzi opłata za prześwietlenie, za opatrunek itd. Im poważniejsze dolegliwości, tym koszty wyższe.

Warto więc pomyśleć o wykupieniu dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, jeśli nie mamy obowiązkowego. Powszechnym ubezpieczeniom zdrowotnym (społecznym też) nie podlegają umowy o dzieło. Z kolei w przypadku zleceń dla studentów ubezpieczenia są dobrowolne.

Najtańszym rozwiązaniem, zgodnym z prawem, ale nieco niehonorowym, jest zarejestrowanie się w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Wielu ludzi uważa, że jeśli prawo daje taką możliwość i jest ona dla danej osoby najtańsza, to nie ma nic niestosownego w korzystaniu z niej. Rejestrują...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10555

Wydanie: 10555

Spis treści
Zamów abonament