Spór z podmiotem z innego kraju
Zgodnie z przepisami europejskimi, nawet jeśli sąd danego państwa nie ma jurysdykcji do rozpoznania określonej sprawy, uzyska ją, jeśli pozwany wda się w spór.
W związku z faktem, że Polska jest członkiem Unii Europejskiej oraz związanymi z tym uprawnieniami i wolnościami, coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, gdy obywatel Polski chce pozwać obywatela innego kraju Unii Europejskiej, lub też podmiot mający w takim kraju siedzibę. W takiej sytuacji należy przed wniesieniem pozwu ustalić dwie rzeczy – czyli sąd, jakiego państwa będzie właściwy oraz jakie prawo będzie właściwe do rozpatrzenia sporu. Poniżej omówione zostało pierwsze zagadnienie.
Przepisy unijne
W pierwszej kolejności należy ustalić jurysdykcję, czyli sąd, jakiego kraju będzie władny rozpoznać sprawę. Kwestię tą rozstrzyga rozporządzenie Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) nr 1215/2012 z 12 grudnia 2012 r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych. Rozporządzenie nie ma jednak zastosowania między innymi do spraw związanych ze stanem cywilnym, stosunków majątkowych wynikających z małżeństwa, upadłości, ubezpieczeń społecznych, sądownictwa polubownego, obowiązków alimentacyjnych oraz testamentów i dziedziczenia. Kolejne przepisy wymienionego aktu prawnego odnoszą się do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta