Prywatna służba zdrowia skręca ku telemedycynie
Cyfrowa rewolucja dotyka wszystkich branż. Jej beneficjentem będą też prywatne placówki medyczne, które w Polsce systematycznie rosną w siłę.
katarzyna kucharczyk
Rynek prywatnej opieki medycznej w Polsce będzie rozwijał się w tempie około 7 proc. rocznie i w 2021 r. przekroczy wartość 58 mld zł – szacuje firma PMR. Nasz rynek rośnie najszybciej w Europie Środkowo-Wschodniej. Jego motorem napędowym staje się telemedycyna, która na całym świecie zyskuje coraz więcej zwolenników.
– Jak pokazały inne branże (bankowość, ubezpieczenia), polskie społeczeństwo jest gotowe na innowacje i nowe technologie, także w przypadku usług telemedycznych – ocenia Szymon Piątkowski, ekspert z PwC. Z badań tej firmy wynika, że liczba telekonsultacji podwoiła się tylko w okresie ostatnich 12 miesięcy.
Sieci rozwijają skrzydła
Nowoczesne usługi pozwalają świadczeniodawcom na obniżenie kosztów, ułatwiają kontakt pacjentów z personelem medycznym i zwiększają dostępność usług. – Wiele osobistych wizyt może być zastąpionych poradą zdalną, jak np. interpretacja wyniku, instruktaż, planowanie działań czy kontrola przyjmowania leków – wymienia Anna Rulkiewicz, prezes grupy Lux Med. Jej zdaniem telekonsultacje powinny zacząć być szeroko stosowane również w ramach świadczeń refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
– Uważa się, że cyfryzacja i internet mają potencjał zrewolucjonizowania medycyny, czyli zmiany systemu, który od wieków jest postrzegany jako skomplikowany, niezrozumiały i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta