Terminarz ma jeszcze kilka obowiązkowych punktów
Część czynności związanych z zamknięciem roku firmy mogą mieć już za sobą – np. inwentaryzację. Jednak jest jeszcze wiele zadań do wykonania. O jakich datach i formalnościach trzeba pamiętać?
Na zakończenie naszego cyklu „Zamknięcie roku" warto zwrócić uwagę na terminy obowiązujące wszystkie jednostki, które muszą stosować przepisy ustawy o rachunkowości (dalej: uor).
Większości czytelników zamknięcie roku kojarzy się ze sporządzeniem rocznego sprawozdania finansowego. Nie można jednak zapomnieć o zamknięciu ksiąg rachunkowych. Zgodnie z art. 12 ust. 2 uor jednostka powinna zamknąć księgi na dzień kończący rok obrotowy. Jeżeli jednostka przyjęła dla swojej działalności rok obrotowy zgodny z rokiem kalendarzowym, to powinna zamknąć księgi na dzień 31 grudnia 2016 r.
Zanim księgi zostaną zamknięte
Zamknięcie ksiąg rachunkowych oznacza nieodwracalne wyłączenie możliwości wpowadzania zapisów w tych księgach. Zanim nastąpi faktyczne zamknięcie ksiąg rachunkowych, należy wykonać określone czynności, do których zalicza się między innymi:
1) przeprowadzenie inwentaryzacji posiadanych składników aktywów oraz porównanie ich z danymi figurującymi w księgach – należy przy tym pamiętać, że wszelkie stwierdzone różnice powinny być rozliczone w księgach tego roku obrotowego, na który przypadał termin inwentaryzacji. Wyłączając wyjątki określone w art. 26 ust. 3 uor termin i częstotliwość inwentaryzacji uważa się za dochowane, jeżeli inwentaryzację składników aktywów rozpoczęto...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta