Polisy i abonamenty nakręcą rynek
Planowane zmiany w systemie ochrony zdrowia mogą z początku osłabić rozwój prywatnych usług medycznych. Ale finalnie mogą one na nich dużo zyskać.
Karolina Kowalska
Czy wart blisko 5 mld euro (16,3 mld zł w 2015 r.) i rosnący najszybciej w regionie (o ok. 10 proc.) rynek prywatnych usług medycznych czeka załamanie po wejściu w życie reform ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła? Zdaniem ekspertów utrata kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia na rzecz ujętych w tzw. sieci szpitali placówek publicznych najpierw osłabi prywatną służbę zdrowia, by z biegiem czasu ją wzmocnić, dzięki m.in. ubezpieczeniom prywatnym.
Reforma hamulcem wzrostu
Według raportu PMR „Rynek prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce" w 2015 r. cały rynek, uwzględniając także wydatki na leki i tzw. nieleki (m.in. suplementy diety) oraz wydatki na ubezpieczenia zdrowotne, wzrósł o około 6 proc. i osiągnął wartość 39,5 mld zł. Analitycy prognozują, że w latach 2016–2021 będzie się rozwijał w tempie ok. 6,7 proc. średniorocznie. W okresie 2019–2021 analitycy PRM spodziewali się spowolnienia tego tempa ze względu na ustabilizowanie stopy bezrobocia, wolniejszy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta