Odwrócone obciążenie obejmie kolejne towary
Od 1 stycznia katalog wyrobów, do których ma zastosowanie mechanizm reverse charge, zostanie rozszerzony o wyroby z metali szlachetnych i procesory. Nie zmienią się same zasady rozliczania podatku.
Zmiany w ustawie o VAT, które wejdą w życie 1 stycznia 2017 r., obejmą swym zakresem m.in. mechanizm odwróconego obciążenia stosowany w obrocie krajowym niektórymi towarami. Nieznacznie rozszerzono zamknięty katalog towarów objętych mechanizmem odwróconego obciążenia. Należy podkreślić, że nie zmienią się przy tym same zasady stosowania mechanizmu odwróconego obciążenia przy krajowych dostawach towarów.
Nadal zatem, stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT, podatnikami będą również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, z zastrzeżeniem art. 17 ust. 1c ustawy o VAT, jeżeli łącznie spełnione zostaną następujące warunki:
a) dokonującym ich dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT (zwolnienie podmiotowe ze względu na obrót do 150 tys. zł),
b) nabywcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny,
c) dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 122 ustawy o VAT.
Istota zmian w mechanizmie odwróconego obciążenia w krajowym obrocie towarami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta