Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niedopatrzenie kierowcy ciężarówki nie może obciążać innych

04 stycznia 2017 | Dobra Firma | Aleksandra Tarka

Jeśli ukarany za przejazd bez pełnej opłaty po drodze płatnej sam przyznaje, że urządzenie do jej poboru było źle ustawione, to nie można winą za to naruszenie obciążać systemu i odstąpić od wymierzenia kary.

Spór w sprawie dotyczył kary za przejazd bez uiszczenia w pełnej wysokości opłaty elektronicznej. Kłopoty ukaranego zaczęły się od tego, że został zatrzymany do kontroli drogowej.

Nie zapłacił

W jej trakcie wyszło na jaw, że kilka tygodni wcześniej o godz. 7:24 kierowca, poruszając się zestawem pojazdów: samochód ciężarowy wraz z przyczepą, nie uiścił opłaty w pełnej wysokości za przejazd drogą ekspresową. Zostało to potwierdzone zapisem z bramownicy. To zaś, że to ukarany prowadził pojazdy w czasie naruszenia potwierdzał wydruk z tachografu. W następstwie tego główny inspektor transportu drogowego zdecydował się na nałożenie na niego 1,5 tys. zł kary.

Ukarany nie zgadzał się z tym rozstrzygnięciem. We wniosku o ponowne rozpoznanie sprawy wskazał, że nie był świadomy usterki urządzenia do elektronicznego poboru opłat, ponieważ na każdej bramce wydawało pojedynczy dźwięk, który świadczył o poprawności jego działania.

Urzędnicy uzupełniając materiał dowodowy, zapytali firmę zajmującą się usługami w zakresie opłat czy opłata elektroniczna za sporny przejazd została uiszczona. A także, czy umowa zawarta z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10641

Wydanie: 10641

Spis treści
Zamów abonament