2017: rok funduszy akcji
W bieżącym roku zarządzający aktywami radzą lokować oszczędności na warszawskiej GPW. Portfele obligacji skarbowych lepiej omijać szerokim łukiem.
Jan Morbiato
W 2016 r. klienci TFI wycofali z funduszy akcji ok. 2,5 mld zł netto. Ci, którzy tego nie zrobili, mają teraz największe powody do zadowolenia. Średnia stopa zwrotu funduszy inwestujących na GPW wyniosła 9 proc., portfeli małych i średnich spółek – aż 13 proc. Zaledwie trzy spośród 80 funduszy akcji polskich, które już opublikowały wyceny za mijający rok, były pod kreską. Jednocześnie tylko dziewięć funduszy akcji szerokiego rynku zarobiło więcej niż WIG (11,3 proc. na plusie), podają Analizy Online, ale to temat na osobny artykuł.
Duże spółki na początek roku
Według zarządzających 2017 r. będzie podobny do roku minionego. Zdaniem ekspertów Union Investment TFI fundusze akcji polskich mogą zyskać 10–12 proc.
– Nasze nastawienie do akcji jest umiarkowanie optymistyczne – zgadza się Tomasz Stadnik, wiceprezes Skarbca TFI. – Sądzimy, że obserwowana od lat rozbieżność pomiędzy dobrymi notowaniami średnich i małych spółek oraz słabymi dużych – będzie się zmniejszać. Dlatego zakładamy, że w nadchodzących miesiącach to akcje dużych firm mogą dać zarobić więcej – przewiduje Stadnik.
Co do tego, że na początku roku to duże...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta