Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

2017: rok funduszy akcji

04 stycznia 2017 | Ekonomia
Fundusze akcji mają za sobą dobry rok. Eksperci: w 2017 r. powtórzą sukces.
źródło: Rzeczpospolita
Fundusze akcji mają za sobą dobry rok. Eksperci: w 2017 r. powtórzą sukces.

W bieżącym roku zarządzający aktywami radzą lokować oszczędności na warszawskiej GPW. Portfele obligacji skarbowych lepiej omijać szerokim łukiem.

Jan Morbiato

W 2016 r. klienci TFI wycofali z funduszy akcji ok. 2,5 mld zł netto. Ci, którzy tego nie zrobili, mają teraz największe powody do zadowolenia. Średnia stopa zwrotu funduszy inwestujących na GPW wyniosła 9 proc., portfeli małych i średnich spółek – aż 13 proc. Zaledwie trzy spośród 80 funduszy akcji polskich, które już opublikowały wyceny za mijający rok, były pod kreską. Jednocześnie tylko dziewięć funduszy akcji szerokiego rynku zarobiło więcej niż WIG (11,3 proc. na plusie), podają Analizy Online, ale to temat na osobny artykuł.

Duże spółki na początek roku

Według zarządzających 2017 r. będzie podobny do roku minionego. Zdaniem ekspertów Union Investment TFI fundusze akcji polskich mogą zyskać 10–12 proc.

– Nasze nastawienie do akcji jest umiarkowanie optymistyczne – zgadza się Tomasz Stadnik, wiceprezes Skarbca TFI. – Sądzimy, że obserwowana od lat rozbieżność pomiędzy dobrymi notowaniami średnich i małych spółek oraz słabymi dużych – będzie się zmniejszać. Dlatego zakładamy, że w nadchodzących miesiącach to akcje dużych firm mogą dać zarobić więcej – przewiduje Stadnik.

Co do tego, że na początku roku to duże...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10641

Wydanie: 10641

Spis treści
Zamów abonament