Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Decyzja o rozliczeniu musi być przemyślana

04 stycznia 2017 | Prawo | Przemysław Wojtasik

Przedsiębiorca może zmienić zasady opodatkowania. O swoim wyborze powinien poinformować fiskusa, i to w ściśle określonym terminie.

przemysław wojtasik

Do 20 stycznia prowadzący działalność gospodarczą mają czas na zmianę zasad rozliczenia ze skarbówką. Przed podjęciem decyzji muszą jednak sprawdzić, czy przysługuje im prawo do danej formy opodatkowania.

– Problem w tym, że fiskus nie weryfikuje zawiadomienia o wyborze zasad rozliczenia. Czasami dopiero po kilku latach podczas kontroli okazuje się, że przedsiębiorca podjął błędną decyzję – mówi doradca podatkowy Grzegorz Gębka. – Z reguły kończy się to koniecznością zapłaty zaległości podatkowej i odsetek za zwłokę.

Cztery możliwości

Przypomnijmy, że co do zasady przedsiębiorcy mają cztery możliwości. Przede wszystkim skalę i stawkę liniową (uregulowane w ustawie o PIT). Skala to 18- lub 32-proc. podatek. Wyższy zapłacimy wtedy, gdy nasze dochody przekroczą 85 528 zł. Nie oznacza to jednak, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10641

Wydanie: 10641

Spis treści
Zamów abonament