Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mądrość sędziego ważniejsza niż dowód

04 stycznia 2017 | Prawo | Michał Tomczak

W sądzie nie ma prawd objawionych.

 

Ludzie, którzy mają z sądem do czynienia rzadko albo wcale, wyobrażają sobie sąd jako w najwyższym stopniu urzędową i stabilną instytucję, która ma moc mówienia ludziom, jak naprawdę jest. W takiej koncepcji sądy są właściwie źródłem prawdy, niemalże tej objawionej, a wyroki dowodem racji jednej strony procesu i braku racji drugiej. Prawdę mówiąc, zazdroszczę takim ludziom, bo żyją w lepszym, pewniejszym świecie, w którym jest się czego trzymać.

Co inteligentniejszym klientom staram się wytłumaczyć, że wyrok sądu to nie jest żadne świadectwo prawdy czy nieprawdy, tylko pogląd pewnego człowieka, sędziego, na sposób stosowania prawa w konkretnej sprawie. Oczywiście, nie jest to pogląd dowolny czy subiektywny – w każdym razie nie powinien taki być. Tak czy owak – jest to właśnie tylko pogląd. O tym, jak względny bywa, świadczą wyroki samych sądów, które nawzajem uchylają sobie orzeczenia, niejednokrotnie niezwykle krytycznie odnosząc się do rozumowania innego składu....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10641

Wydanie: 10641

Spis treści
Zamów abonament