Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spór sądowy o sprawdzanie uzębienia

04 stycznia 2017 | Rzecz o prawie | Anna Nowacka-Isaksson

Sąd Najwyższy nie wyraził zgody na medyczne metody określania wieku, by ocenić, czy podejrzana osoba, może ponosić odpowiedzialność karną.

Chodzi tu o możliwość weryfikacji wieku azylantów , które przybyli do Szwecji bez rodziców lub opiekunów i nie mają dokumentów potwierdzających tożsamość.

Sprawa zgody na określanie wieku przy pomocy badań osób, które podają się za nieletnie, nie znają swojej daty urodzenia i ubiegają się o azyl, ciągnie się tu od lat. Przybrała na sile cztery lata temu, gdy Główny Zarząd Zdrowia i Opieki Społecznej pozwolił na robienie zdjęć rentgowskich uzębienia i stawu nadgarstkowego młodocianych azylantów. Potem przeprowadzona przez zarząd metaanaliza wykazała, że ryzyko potraktowania dziecka jako osoby dorosłej zmniejsza rezonans magnetyczny stawu kolanowego i skokowego i Zarząd odradził robienie prześwietleń.

Zaaprobowanie jednak medycznych badań wywołało konflikt, który trwa do dziś. Przeciwko tym metodom...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10641

Wydanie: 10641

Spis treści
Zamów abonament