Zastosowanie kosztów autorskich to wciąż atrakcyjne rozwiązanie dla pracodawców
Tworzenie przez programistów utworów będących przedmiotem prawa autorskiego pozwala stosować 50-proc. koszty uzyskania przychodów do tej części ich wynagrodzenia, które można uznać za należne z tytułu korzystania z praw autorskich.
Takie stanowisko zajęła Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 15 listopada 2016 r. (ILPB1-1/4511-1-159/16-2/APR).
W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym spółka świadcząca usługi programistyczne opisała, że zatrudnia na podstawie umów o pracę programistów, do których obowiązków należy tworzenie, projektowanie i programowanie systemów informatycznych, programów komputerowych oraz stron internetowych (w tym aplikacji mobilnych), a także ich rozbudowa i modyfikacja oraz prowadzenie odpowiedniej dokumentacji, kontakty z klientami i rozwiązywanie problemów technicznych.
Spółka uznała, że programiści, tworząc programy komputerowe, wykonują pracę o charakterze twórczym i postanowiła wprowadzić do umów o pracę odpowiednie postanowienia dotyczące przenoszenia majątkowych praw autorskich na pracodawcę. Podzieliła też wynagrodzenia na kwotowo określone wynagrodzenie za pracę oraz ryczałtowe honorarium autorskie. Honorarium autorskie wypłacane jest w związku z przeniesieniem na pracodawcę majątkowych praw autorskich przez programistów....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta