Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zastosowanie kosztów autorskich to wciąż atrakcyjne rozwiązanie dla pracodawców

04 stycznia 2017 | Ekspert księgowego

Tworzenie przez programistów utworów będących przedmiotem prawa autorskiego pozwala stosować 50-proc. koszty uzyskania przychodów do tej części ich wynagrodzenia, które można uznać za należne z tytułu korzystania z praw autorskich.

Takie stanowisko zajęła Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 15 listopada 2016 r. (ILPB1-1/4511-1-159/16-2/APR).

W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym spółka świadcząca usługi programistyczne opisała, że zatrudnia na podstawie umów o pracę programistów, do których obowiązków należy tworzenie, projektowanie i programowanie systemów informatycznych, programów komputerowych oraz stron internetowych (w tym aplikacji mobilnych), a także ich rozbudowa i modyfikacja oraz prowadzenie odpowiedniej dokumentacji, kontakty z klientami i rozwiązywanie problemów technicznych.

Spółka uznała, że programiści, tworząc programy komputerowe, wykonują pracę o charakterze twórczym i postanowiła wprowadzić do umów o pracę odpowiednie postanowienia dotyczące przenoszenia majątkowych praw autorskich na pracodawcę. Podzieliła też wynagrodzenia na kwotowo określone wynagrodzenie za pracę oraz ryczałtowe honorarium autorskie. Honorarium autorskie wypłacane jest w związku z przeniesieniem na pracodawcę majątkowych praw autorskich przez programistów....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10641

Wydanie: 10641

Spis treści
Zamów abonament