Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Menedżerowie i lekarze muszą znać zasady interwencji medycznych

23 czerwca 2017 | Prawo w biznesie | Klara Święs

Przedsiębiorcy medyczni i prowadzący różne placówki ochrony zdrowia muszą pamiętać, że leczenie bez zgody pacjenta jest działaniem bezprawnym. Przeprowadzenie badania lub udzielenie świadczenia zdrowotnego bez uzyskania stosownej zgody może narazić lekarza na odpowiedzialność karną oraz dyscyplinarną.

Lekarz nie może udzielać świadczeń zdrowotnych bez zgody pacjenta. By zgoda była ważna, musi spełniać szereg warunków określonych w art. 32 ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodzie lekarza i lekarza dentysty (DzU z 1997 r. nr 28 poz. 152; ustawa o zawodzie lekarza).

Przykładowo, zgodnie z ust. 2 tego artykułu, jeżeli pacjent jest małoletni, do udzielania świadczeń zdrowotnych lub przeprowadzenia badania wymagana jest zgoda jego przedstawiciela ustawowego. Podobna zgoda przedstawiciela ustawowego jest wymagana w przypadku osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej, choć w praktyce uzyskanie zgód w przypadku osób ubezwłasnowolnionych stwarza pewne problemy. Przeprowadzenie badania lub udzielenie świadczenia zdrowotnego bez uzyskania stosownej zgody może narazić lekarza na odpowiedzialność karną oraz dyscyplinarną.

Prawo pacjenta

Prawo pacjenta do wyrażania zgody na udzielenie mu świadczeń zdrowotnych wywodzi się z art. 41 Konstytucji, który każdemu gwarantuje nietykalność osobistą, a wynika wprost z ustawy z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (DzU z 2016 r., poz. 186; ustawa o prawach pacjenta). Zgodnie z art. 16 ustawy o prawach pacjenta, pacjent ma prawo do wyrażenia zgody na udzielenie określonych świadczeń zdrowotnych lub odmowy takiej zgody.

Oświadczenie woli

Zgoda...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10782

Wydanie: 10782

Spis treści
Zamów abonament