Liczne zmiany przepisów to gwarancja, że pracy nie zabraknie
Popyt na usługi doradztwa systematycznie rośnie. Głównie za sprawą ustawodawcy, który uszczelnia podatki i wprowadza nowe obowiązki sprawozdawcze. A przedsiębiorcy coraz częściej obawiają się sporów z fiskusem.
Monika Pogroszewska
Mimo iż częste nowelizacje przepisów podatkowych nie są niczym nowym, to zarówno w 2016, jak i w 2017 roku zmian było wyjątkowo dużo.
– W ostatnim czasie praca doradcy podatkowego polega głównie na reagowaniu na działania ustawodawcy – mówi Kamil Lewandowski, doradca podatkowy, współzałożyciel i partner w FL Tax.
– Ostatni rok stał pod znakiem istotnych zmian, do których nasi klienci musieli przystosować się w krótkim czasie. Ustawodawca coraz częściej zaskakuje nie tylko samymi zmianami, ale przede wszystkim tempem czy trybem ich wprowadzania. To z jednej strony generuje popyt na usługi doradcze, lecz z drugiej powoduje dużą niepewność zarówno po stronie przedsiębiorców, jak i samych doradców. Dlatego jeśli mógłbym czegoś życzyć klientom i doradcom na kolejny rok, to żebyśmy doświadczyli więcej stabilności i rozwagi we wprowadzaniu oraz stosowaniu prawa – dodaje Kamil Lewandowski.
Wiele problemów sprawiają przedsiębiorcom obowiązujące od 2017 r. zmiany w VAT, mające zapobiegać wyłudzeniom podatku. Zakładają m.in. wykreślanie z rejestru VAT podmiotów uznanych za nieistniejące. Ma to ogromne konsekwencje dla ich kontrahentów, ponieważ urzędy kwestionują rozliczenie VAT z faktury wystawionej przez podmiot wyrzucony z rejestru.
Z uszczelnieniem systemu podatkowego wiążą się nowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta