Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Liczne zmiany przepisów to gwarancja, że pracy nie zabraknie

23 czerwca 2017 | Ranking firm doradztwa podatkowego

Popyt na usługi doradztwa systematycznie rośnie. Głównie za sprawą ustawodawcy, który uszczelnia podatki i wprowadza nowe obowiązki sprawozdawcze. A przedsiębiorcy coraz częściej obawiają się sporów z fiskusem.

Monika Pogroszewska

Mimo iż częste nowelizacje przepisów podatkowych nie są niczym nowym, to zarówno w 2016, jak i w 2017 roku zmian było wyjątkowo dużo.

– W ostatnim czasie praca doradcy podatkowego polega głównie na reagowaniu na działania ustawodawcy – mówi Kamil Lewandowski, doradca podatkowy, współzałożyciel i partner w FL Tax.

– Ostatni rok stał pod znakiem istotnych zmian, do których nasi klienci musieli przystosować się w krótkim czasie. Ustawodawca coraz częściej zaskakuje nie tylko samymi zmianami, ale przede wszystkim tempem czy trybem ich wprowadzania. To z jednej strony generuje popyt na usługi doradcze, lecz z drugiej powoduje dużą niepewność zarówno po stronie przedsiębiorców, jak i samych doradców. Dlatego jeśli mógłbym czegoś życzyć klientom i doradcom na kolejny rok, to żebyśmy doświadczyli więcej stabilności i rozwagi we wprowadzaniu oraz stosowaniu prawa – dodaje Kamil Lewandowski.

Wiele problemów sprawiają przedsiębiorcom obowiązujące od 2017 r. zmiany w VAT, mające zapobiegać wyłudzeniom podatku. Zakładają m.in. wykreślanie z rejestru VAT podmiotów uznanych za nieistniejące. Ma to ogromne konsekwencje dla ich kontrahentów, ponieważ urzędy kwestionują rozliczenie VAT z faktury wystawionej przez podmiot wyrzucony z rejestru.

Z uszczelnieniem systemu podatkowego wiążą się nowe...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10782

Wydanie: 10782

Spis treści
Zamów abonament