Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uchodźcy podzielą Unię

23 czerwca 2017 | Świat | Anna Słojewska
Emmanuel Macron, Angela Merkel i Theresa May zgadzają się tylko co do sankcji wobec Rosji. Pozostałe kwestie ich dzielą.
źródło: AFP
Emmanuel Macron, Angela Merkel i Theresa May zgadzają się tylko co do sankcji wobec Rosji. Pozostałe kwestie ich dzielą.

UE nie doszła do porozumienia w sprawie imigrantów. Ale temat wróci jesienią, po wyborach w Niemczech.

Anna Słojewska z Brukseli

Unijni przywódcy na szczycie w Brukseli mają w piątek dyskutować o migracji. Ale najbardziej kontrowersyjny punkt, czyli nowy stały mechanizm obowiązkowego dzielenia się uchodźcami, na razie jest odłożony na bok.

Jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się, że właśnie w czerwcu podjęta zostanie jakaś decyzja, bo bardzo zależało na tym Malcie, sprawującej unijną prezydencję w tym półroczu.

Konflikt odłożony do jesieni

Wszystko wskazywało również na to, że na jednoznacznej decyzji będzie też zależało Angeli Merkel. Niemiecka kanclerz miałaby pokazać swoim rodakom przed zapowiedzianymi na wrzesień wyborami, że jest w stanie przeforsować w Unii Europejskiej propozycję solidarności w sprawie uchodźców. Jednak, jak nieoficjalnie mówią dyplomaci w Brukseli, Berlin zmienił taktykę.

– Nie chce rozpoczynać dyskusji o sensie stałego przyjmowania uchodźców, by nie wzmacniać partii antyimigranckich – mówi dyplomata. W rezultacie w projekcie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10782

Wydanie: 10782

Spis treści
Zamów abonament