Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozwiązać problemy w podatkach

23 czerwca 2017 | Ekonomia

Radykalne zmniejszenie deficytu finansów publicznych powinno być głównym celem polityki fiskalnej w najbliższych 20 latach – pisze główny ekonomista BCC.

Stanisław Gomułka

Proces poszukiwania dobrej polityki gospodarczej powinniśmy zacząć od ustalenia problemów albo tzw. wyzwań. Potem formułujemy cele do osiągnięcia, a na końcu metody ich realizacji. Ważne problemy w polskim systemie podatkowym teraz i przez ostatnie lata są dość dobrze rozpoznane.

Należy tu wskazać nadmierny deficyt sektora finansów publicznych i nadmierny poziom długu publicznego w relacji do PKB oraz nadmierne straty w dochodach podatkowych z racji niskiej szczelności systemu podatkowego i dużej szarej strefy. Administracja podatkowa jest mało przyjazna, czasem wręcz wroga, wobec uczciwych podatników i mało efektywna wobec tych nieuczciwych. Co więcej, ustawy podatkowe w wielu segmentach nadmiernie podatne są na zróżnicowaną interpretację, co podwyższa niepewność dotyczącą przyszłych obciążeń podatkowych, podwyższając tym samym efektywny koszt tych obciążeń. Do tego dochodzi ryzyko destabilizacji finansów publicznych w najbliższych 20 latach z racji prawdopodobnie silnego wzrostu wydatków publicznych na opiekę zdrowotną i system emerytalny.

Dobrze rozpoznane są również kluczowe wyzwania stojące przed polską gospodarką, w tym niskie oszczędności krajowe, w rezultacie niskie krajowe inwestycje oraz niska aktywność zawodowa i malejąca liczba ludności Polski, w rezultacie ryzyko znacznego spadku zatrudnienia i tempa rozwoju gospodarczego. Duże...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10782

Wydanie: 10782

Spis treści
Zamów abonament