Warsztaty charrette, czyli sztuka harmonijnego tworzenia
Jak stworzyć projekt deweloperski, by poza zyskami przyniósł zadowolenie użytkowników i zyskał przychylność mieszkańców sąsiadującej okolicy?
Ciekawym pomysłem jest zorganizowanie warsztatów charrette.
– Profesjonalne warsztaty urbanistyczne charrette pojawiły się w Stanach Zjednoczonych już pod koniec lat 80. XX w. i zmieniły podejście planistyczne w tym kraju. Zapotrzebowanie na dobrą urbanistykę było tak duże, że inicjatorzy, w tym słynne biuro Duany Plater–Zyberk, stworzyli organizację pod nazwą Congress for the New Urbanism, biorąc pod uwagę wszystkie aspekty urbanistyki, w tym inwestorskie, społeczne oraz środowiskowe – mówi Maciej M. Mycielski, właściciel i główny projektant biura Mycielski Architecture & Urbanism, koordynator warsztatów charrette.
Wespół w zespół
Sam termin „charrette" został przejęty z tradycji francuskich Akademii Sztuk Pięknych, gdzie pod koniec XIX w. określał małe wózki używane przez asystentów do zbierania rysunków na egzaminach, co odzwierciedliło intensywność prac na warsztatach.
– Zazwyczaj warsztaty charrette trwają od trzech do pięciu dni w miejscu położenia projektu. Mają na celu stworzenie właściwej płaszczyzny do wspólnej dyskusji i współpracy wszystkich zainteresowanych stron, których projekt bezpośrednio dotyczy, a więc lokalnych władz, społeczności, inwestorów i właścicieli terenu. Jednocześnie wielodyscyplinarna ekipa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta