Trzeba zmienić podejście do dokumentacji podatkowej
Nowe obowiązki sprawozdawcze m.in. deklaracja CIT-TP powinny doprowadzić do wprowadzenia w każdej firmie procedur postępowania w przypadku transakcji z podmiotami powiązanymi.
Na początku 2017 r. weszły w życie zmiany przepisów dotyczących cen transferowych oraz obowiązku sporządzania dokumentacji podatkowej. Zmienione zostały m.in. progi transakcyjne, kryteria powiązań kapitałowych (obecnie 25 proc. udziałów), jak również same elementy dotyczące dokumentacji podatkowej (w zależności od obrotów przedsiębiorstwa, konieczne jest sporządzenie analizy danych porównawczych lub tzw. dokumentacji master file). Najistotniejszą jednak zmianą w zakresie przepisów o cenach transferowych, jest nałożenie na podatników nowych obowiązków sprawozdawczych (deklaracja CIT-TP oraz oświadczenie o posiadaniu dokumentacji podatkowej).
Poniżej omówiona została nowelizacji przepisów o cenach transferowych na płaszczyźnie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawy o CIT). Analogiczne zmiany przepisów w zakresie cen transferowych dotyczą również ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Deklaracja CIT-TP
Zgodnie z art. 27 ust. 5 ustawy o CIT podatnicy obowiązani do sporządzania dokumentacji podatkowej, jeżeli ich przychody lub koszty, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, przekroczyły w roku podatkowym równowartość 10 mln euro, dołączają do zeznania podatkowego za rok...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta