Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzeba zmienić podejście do dokumentacji podatkowej

23 czerwca 2017 | Dobra Firma

Nowe obowiązki sprawozdawcze m.in. deklaracja CIT-TP powinny doprowadzić do wprowadzenia w każdej firmie procedur postępowania w przypadku transakcji z podmiotami powiązanymi.

Na początku 2017 r. weszły w życie zmiany przepisów dotyczących cen transferowych oraz obowiązku sporządzania dokumentacji podatkowej. Zmienione zostały m.in. progi transakcyjne, kryteria powiązań kapitałowych (obecnie 25 proc. udziałów), jak również same elementy dotyczące dokumentacji podatkowej (w zależności od obrotów przedsiębiorstwa, konieczne jest sporządzenie analizy danych porównawczych lub tzw. dokumentacji master file). Najistotniejszą jednak zmianą w zakresie przepisów o cenach transferowych, jest nałożenie na podatników nowych obowiązków sprawozdawczych (deklaracja CIT-TP oraz oświadczenie o posiadaniu dokumentacji podatkowej).

Poniżej omówiona została nowelizacji przepisów o cenach transferowych na płaszczyźnie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawy o CIT). Analogiczne zmiany przepisów w zakresie cen transferowych dotyczą również ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Deklaracja CIT-TP

Zgodnie z art. 27 ust. 5 ustawy o CIT podatnicy obowiązani do sporządzania dokumentacji podatkowej, jeżeli ich przychody lub koszty, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, przekroczyły w roku podatkowym równowartość 10 mln euro, dołączają do zeznania podatkowego za rok...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10782

Wydanie: 10782

Spis treści
Zamów abonament