Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na Odrę ma wrócić żegluga

23 czerwca 2017 | Życie Pomorza Zachodniego | Rafał Mierzejewski
Odrą spławia się głównie węgiel, nawozy, rudę, materiały budowlane oraz złom.
źródło: materiały prasowe
Odrą spławia się głównie węgiel, nawozy, rudę, materiały budowlane oraz złom.

Planowane inwestycje na rzece mają wymiernie podnieść ilość dostarczanych tą drogą towarów.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie przeprowadzi do 2022 r. inwestycje w dorzeczu Odry o wartości 800 mln zł. Środki będą pochodziły głównie z Banku Światowego, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz programu operacyjnego „Infrastruktura i środowisko". Nakłady w najlepszym wariancie mogą wynieść nawet 1 mld zł. Dzięki inwestycjom podniesiony zostanie stan wody w Odrze, co umożliwi rozwój żeglugi śródlądowej. Czekają na to armatorzy, którzy już korzystają z międzynarodowej drogi wodnej E30, czyli tzw. Odrzańskiej Drogi Wodnej. Polska żegluga śródlądowa transportuje rocznie około 5–6 mln ton ładunku, z czego 80 proc. na Odrze, po połowie w dolnym i górnym biegu rzeki. Eksperci wskazują również na możliwość pobudzenia działalności gospodarczej, która może się pojawić w związku z inwestycjami po ich przeprowadzeniu, mimo pozornego braku zapotrzebowania w czasie poprzedzającym nakłady finansowe.

Ambitny plan

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie, zgodnie z ustawą kompetencyjną, podlega Ministerstwu Środowiska, inwestycje są zatem zgodne z rządowymi planami. Co więcej, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ma na zapewnienie żeglowności polskich dróg wodnych i budowę infrastruktury pozyskać około 60 mld zł, z czego 20 mld zł na dorzecze Odry, zgodnie z założeniami tzw. planu rozwoju...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10782

Wydanie: 10782

Spis treści
Zamów abonament