Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak organizować gospodarkę magazynową w firmie

27 czerwca 2018 | Rachunkowość | Anna Korpetta

OBOWIĄZKI | Podczas badania sprawozdania finansowego biegły rewident zwraca szczególną uwagę na działanie systemów kontroli wewnętrznej, również w obszarze ewidencji zapasów.

Gospodarka magazynowa pełni bardzo ważną funkcję w sprawnym zarządzaniu przedsiębiorstwem. Wybór odpowiedniej metody ewidencji zapasów jest niezwykle istotny również z punktu widzenia zapewnienia właściwej kontroli zasobów przedsiębiorstwa i możliwości bardziej skutecznego panowania nad firmą.

Metody ewidencji zapasów

W zakresie prowadzenia gospodarki magazynowej ustawa o rachunkowości (dalej: uor) pozostawia jednostce wybór w dokonaniu właściwej dla potrzeb jego działalności metody.

Na podstawie art. 17 ust. 2 uor przedsiębiorca może prowadzić bieżącą ewidencję zapasów, stosując (przy uwzględnieniu rodzaju i wartości poszczególnych grup rzeczowych składników aktywów obrotowych posiadanych przez jednostkę):

- ewidencję ilościowo-wartościową, w której dla każdego składnika ujmuje się obroty i stany w jednostkach naturalnych i pieniężnych;

- ewidencję ilościową obrotów i stanów, prowadzoną dla poszczególnych składników lub ich jednorodnych grup wyłącznie w jednostkach naturalnych;

- ewidencję wartościową obrotów i stanów zapasów, prowadzoną dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11087

Wydanie: 11087

Spis treści
Zamów abonament