Jak i kiedy wykazać w deklaracji eksport na Ukrainę
TERMINY | W dostawie towarów za granicę Unii Europejskiej, realizowanej według reguły CIP Incoterms 2010, obowiązek podatkowy powstaje w momencie przekazania ich przewoźnikowi. Marcin Szymankiewicz
Spółka (podatnik VAT czynny) zawarła umowę na dostawę towarów (tkaniny) z kontrahentem z Ukrainy. Transport towarów z Polski na Ukrainę ma się odbyć samochodem ciężarowym. Podział kosztów oraz ryzyko związane z transportem sprzedanych towarów zostały ustalone według reguły CIP INCOTERMS 2010. Spółka zobowiązana więc była dostarczyć towar do przewoźnika w określonym miejscu oraz zawrzeć umowę przewozu i opłacić ten przewóz. Natomiast ryzyko utraty towarów przechodzi na kontrahenta w momencie przekazania towaru przewoźnikowi.
Towary zostały dostarczone do miejsca ich odbioru przez kontrahenta – urzędu celnego, z którego kontrahent mógł je odebrać po okazaniu wydanych mu przez bank inkasujący dokumentów stwierdzających posiadanie tytułu prawnego do towarów (faktury, specyfikacji wysyłkowej, świadectwa pochodzenia oraz świadectwa przewozowego A.TR). Wszystkie koszty związane z rozładunkiem i odbiorem towarów poniósł kontrahent.
Wywóz towarów poza terytorium UE został potwierdzony przez właściwe organy celne.
Dla zabezpieczenia roszczeń o zapłatę spółka wykorzystała instrument finansowy inkaso dokumentowego – dopiero po uiszczeniu całej ceny kontrahent, na podstawie dokumentów odebranych z banku inkasującego, mógł odebrać przesłane mu towary....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta