Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bez fachowej pomocy jest trudno

27 czerwca 2018 | Ranking firm doradztwa podatkowego

rynek | Klienci chcą sprostać wymogom wprowadzanym przez ustawodawcę, a to zapewnia pracę doradcom. monika Pogroszewska

Liczne zmiany podatkowe i nowe wymogi sprawozdawcze sprawiają, że przedsiębiorcom trudno się obejść bez fachowej pomocy. Rosną też wymagania względem doradców. Wyzwaniem są nie tylko częste nowelizacje przepisów, ale również nowe technologie stosowane coraz powszechniej w sprawozdawczości podatkowej.

W cenie pomoc w VAT

Jedną z najważniejszych zmian będzie wprowadzenie od 1 lipca br. podzielonej płatności VAT. Przedsiębiorcy otrzymają na firmowy rachunek zapłatę netto, a kwotę VAT na odrębne konto. Co prawda stosowanie tego mechanizmu będzie dobrowolne, ale decyzję o tym podejmie klient, czyli nabywca. Każdy przedsiębiorca musi więc liczyć się z tym, że przynajmniej część środków otrzyma od kontrahentów w systemie podzielonej płatności. Efektem będzie ograniczenie możliwości dysponowania środkami na rachunku VAT.

Doradcy podatkowi już teraz podejmują działania, które pozwolą klientom zminimalizować negatywne skutki tych rozwiązań. W naszym rankingu nagrodę za innowacyjne rozwiązanie otrzymuje firma Crido Taxand. Opracowane przez nią narzędzie pozwala firmom przewidywać, jaki efekt dla ich płynności finansowej będzie miała właśnie podzielona płatność VAT.

Marcin Zimny, partner w Kancelarii Zimny Doradcy Podatkowi, zaznacza, że wciąż wiele pracy przysparzają doradcom kontrole VAT.

– Często chodzi o sprawy sprzed kilku lat, dotyczące...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11087

Wydanie: 11087

Spis treści
Zamów abonament