Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nadchodzi era cyfryzacji w raportowaniu podatkowym

27 czerwca 2018 | Rachunkowość | Renata Kabas-Komorniczak

Dzięki uzyskaniu wglądu w działalność firmy w czasie rzeczywistym, organy minimalizują luki podatkowe, poprawiają efektywność i dokładność i znacznie upraszczają kontrolę, pośrednio ograniczają koszty funkcjonowania administracji.

 

Technologia ma obecnie ogromny wpływ na biznes i staje się fundamentalną częścią wszelkich operacji. Właściwie każdy rodzaj biznesu to w większej lub mniejszej mierze biznes technologiczny. Również administracja publiczna adaptuje i wdraża zaawansowane narzędzia technologicznie i to znacznie szybciej niż byśmy tego oczekiwali. Tak samo w drugą stronę: to technologia wpływa na zastosowany przez ustawodawcę sposób regulacji i często go determinuje.

W ciągu ostatniej dekady można było zauważyć trzy główne trendy w kształtowaniu raportingu podatkowego, w szczególności dotyczącego VAT:

1. nowe przepisy podatkowe wdrażane są dość agresywnie i obejmują coraz bardziej kompleksowy zakres transakcji, co pozwala administracji podatkowej danego kraju skontrolować cały łańcuch dostaw, na każdym etapie transakcji;

2. przesuwa się nacisk regulacji z egzekwowania od przedsiębiorców okresowego raportowania zbiorczego (miesiąc, kwartał, rok) do raportowania transakcji w czasie rzeczywistym i również na każdym etapie transakcji;

3. państwa współpracują ze sobą coraz bliżej i następuje coraz efektywniejsza wymiana danych o transakcjach – świat stał się globalną wioską.

W czasie rzeczywistym

Dzięki uzyskaniu wglądu w działalność firmy w czasie rzeczywistym, organy podatkowe minimalizują luki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11087

Wydanie: 11087

Spis treści
Zamów abonament