Najem jak leasing
Jeśli umowa najmu zawarta jest na czas określony i nie spełnia żadnego z warunków uznania jej za jej za leasing finansowy z art. 3 ust 4 ustawy o rachunkowości, to księguje się ją tak, jak leasing operacyjny.
- Jak rozliczyć najem traktowany dla celów bilansowych na równi z leasingiem operacyjnym? – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 659 § 1 kodeksu cywilnego (k.c.) przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Pamiętać przy tym należy, że dla celów prawa bilansowego oraz podatkowego, przedmiotem usługi najmu mogą być również wartości niematerialne i prawne (por. art. 3 ust. 1 pkt 14 ustawy o rachunkowości, art. 22b ust. 1 ustawy o PIT, art. 16b ust. 1 ustawy o CIT).
Umowa najmu zawarta na czas nieoznaczony stanowi zwykłą umowę najmu, którą wynajmujący zobligowany jest ująć w swoich księgach rachunkowych:
1. Wystawienie faktury VAT z tytułu czynszu
Wn „Rozrachunki z odbiorcami" (opłaty: wstępna i podstawowa brutto)
Ma „Sprzedaż produktów (usług)" lub „Pozostałe przychody operacyjne" (opłaty: wstępna i podstawowa netto)
Ma „Rozrachunki publicznoprawne" (VAT od naliczonego czynszu)
2. Wpływ czynszu na rachunek bankowy
Wn „Rachunki bankowe"...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta