Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pielgrzymka do Gombrowicza

27 czerwca 2018 | Rzecz na lato | Jakub Przebindowski
autor zdjęcia: Kamil Piklikiewicz
źródło: DDTVN/East News

Jako typowe małżeństwo aktorskie lubimy z Martyną (Kliszewską) podróżować do miejsc związanych ze sztuką. Docierać do galerii czy muzeów, gdzie prezentowane są oryginały dzieł, które znamy tylko z albumów czy pocztówek. Z całej serii artystycznych pielgrzymek szczególnie wspominamy tę odbytą przed kilku laty do Vence. Pojechaliśmy do Nicei do Muzeum Matisse'a i wtedy przypomnieliśmy sobie, że nieopodal jest miejsce ostatnich lat życia Witolda Gombrowicza, czyli Vence.

Z Nicei do Vence można bez trudu pojechać autobusem, spędzić tam cały dzień i wrócić wieczorem. Niedawno otwarto tam muzeum Gombrowicza w malowniczej kamieniczce, zwanej przez pisarza trochę na wyrost pałacem. Znajduje się ona przy centralnym placu. Gombrowicz wielokrotnie powtarzał, że dobrze czuł się w Vence, bo to miasteczko ma swój niezwykły klimat. Mieszkało tam i nadal mieszka wielu artystów. Niezwykła atmosfera. Trzy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11087

Wydanie: 11087

Spis treści
Zamów abonament