Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie można premiować przestępców karą łączną

27 czerwca 2018 | Prawo | Agata Łukaszewicz

Projekt | Popełnienie kilku przestępstw tego samego rodzaju nie może być traktowane łagodniej ani tak samo jak jeden czyn – uważa ministerstwo.

 

Przestępcy przestaną zyskiwać na karach łącznych. Jeśli nawet sąd uchyli jedną z kar składających się na łączną, skazany i tak nie opuści więzienia. Ministerstwo Sprawiedliwości ma już projekt, który zaostrzy przepisy o stosowaniu kar łącznych w sprawach karnych.

Jest zbyt łagodnie. MS dostrzegło problem w sprawie pewnego byłego już sędziego, skazanego za korupcję. Mimo wyroku czterech lat więzienia Janusz K. jest na wolności. Pozwolił mu na to sąd.

– Tak być nie może. Na tej sprawie najlepiej widać, jak przepisy działają – uznało MS.

Jedna zamiast czterech

Janusz K. jest byłym sędzią Sądu Rejonowego w Kościerzynie. Odbywał karę więzienia za cztery czyny korupcyjne. Wydawał wyroki korzystne dla tych, którzy za to płacili, nawet uniewinnienia. Łapówki były cztery. Na kwoty od 30 tys. do 70 tys. zł. Za każdą Sąd Okręgowy w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11087

Wydanie: 11087

Spis treści
Zamów abonament