Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szczepienia przeciw HPV zapobiegają rakowi

27 czerwca 2018 | Rzecz o zdrowiu | Konrad Siuda

Naukowcy odkryli, że szczepienie przeciw HPV redukuje ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy, szczególnie jeśli akcja prowadzona jest wśród dziewcząt w wieku szkolnym.

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Australia i wiele krajów Unii Europejskiej prowadzą akcję profilaktyczną, szczepiąc przeciw wirusowi brodawczaka (HPV) zarówno dziewczęta, jak i chłopców w wieku 9–14 lat. Naukowcy przeanalizowali wyniki ponad 70 tys. kobiet, poszukując odpowiedzi na pytanie, czy taka profilaktyka wpływa na zapadalność na raka szyjki macicy. Wyniki były jednoznaczne. Szczepienie przeciw HPV istotnie zmniejsza ryzyko wystąpienia tego nowotworu u zaszczepionych kobiet.

Rak szyjki macicy jest jednym z częściej występujących nowotworów wśród kobiet. Rocznie zapada na niego 3000 Polek, co daje 11,6 zachorowań na 100 tys. kobiet. Ponad połowa z nich zmarła w wyniku choroby. Na świecie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11087

Wydanie: 11087

Spis treści
Zamów abonament