Drugi koniec informacyjnego kija
„Tak wiele kłamstw uszy me wchłaniają, przetwarzają na prawdę i z prawdą mieszają. Choć na usta się cisną słowa, co fałszu nie znały, już dawno czarną nicią zaszyte zostały" (Aleksandra R.K. Stupera, blog autorski „Szmaragdowe pióro").
Głębokie rozważania nad tym problemem pozostawiam socjologom, ja ograniczam się tylko do płytkich spostrzeżeń. Agencja informacyjna KULTURA co roku wydaje autorski kalendarz Luizy Kwiatkowskiej i Juliusza Erazma Bolka. Ich dzieło na 2021 rok nosi tytuł „Fake news" i ogłasza, że „kłamstwo żywi się prawdą". Bolek wyjaśnia, o co chodzi: „Fake news stały się wielką współczesną epidemią, dla której największą pożywką jest ludzka głupota. Protoplastami fake news były plotki, ale zmodyfikowane genetycznie uzyskały zdolność kreowania rzeczywistości. Jeśli świat będzie dalej kroczył obraną drogą, to już pozostaną tylko fake news".
Fake newsy są to nieprawdziwe wiadomości publikowane z premedytacją, w złej wierze, dla osiągnięcia korzyści prestiżowych (osobistych), finansowych, politycznych. W epoce internetu stały się prawdziwą plagą. Dlaczego? Ponieważ ilość fake newsów w sieci jest wprost proporcjonalna do ilości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta