OZE dają więcej miejsc pracy niż paliwa kopalne
Pracownicy sektora paliw kopalnych mogą w naturalny sposób znaleźć zatrudnienie w branży OZE – mówi Francesco La Camera, dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA).
W jaki sposób kraje Europy Środkowo-Wschodniej mogą osiągnąć neutralność klimatyczną, zwiększając udział OZE?
Musimy pamiętać, że konsekwencje zmian klimatycznych są widoczne na całym świecie. Podkreśla to ostatni raport IPCC. To raport dokonujący ceny globalnego ocieplenia, opracowany przez Międzynarodowy Zespół ds. Zmian Klimatycznych przy ONZ. Musimy pamiętać, że jeśli prześpimy tę dekadę, to nie uda się nam osiągnąć zakładanego celu w postaci neutralności klimatycznej w połowie tego wieku. To właśnie kraje regionu Europy Środkowo-Wschodniej uchodzą za państwa tradycyjnie węglowe. Jest wśród nich Polska. Kluczem do zrozumienia sukcesu OZE nie jest oparcie na jednym czy drugim źródle energii, ale rozwój infrastruktury, sieci przesyłowych, dystrybucyjnych i połączeń transgranicznych. Tylko rozbudowana infrastruktura energetyczna, połączone rynki energii mogą uczynić OZE niezawodnymi. To właśnie podstawowy zarzut wobec OZE. To źródła nieprzewidywalne. Możemy jednak nad tym procesem zapanować i go koordynować dzięki rozwojowi sieci i magazynowaniu energii. Z tego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta