Błędy w myśleniu o Rosji
3 CZERWCA 1995: Władza niekontrolowana, z samej swej natury jest władzą nieobliczalną, a przez to i dla swoich poddanych, i dla sąsiednich państw, władzą groźną i niewiarygodną. A właśnie taka nieobliczalna jest polityka rosyjska.
Czy białoruskie referendum z 14 maja 1995 r. przejdzie do historii jako data ważna, przełomowa, jako wydarzenie charakterystyczne, warte zapamiętania z uwagi na to, co oznaczało lub czym się okazało później? Nie wiem, ale nie wykluczałbym tego od razu. Może nie trafi ono aż do podręczników szkolnych, ale w studenckich skryptach ma szansę się znaleźć. Międzynarodowa historia lubi takie pojęcia-symbole.
Przypomnijmy kluczowe punkty historii Europy końca lat trzydziestych. Układają się w znamienny, zły szereg, który zapisany datami wygląda następująco: 7 marca 1936 r. – remilitaryzacja Nadrenii, 13 lipca 1936 r. – wybuch wojny domowej w Hiszpanii, 1 listopada 1936 r. – ogłoszenie powstania Osi Rzym-Berlin, 5 listopada 1937 r. – proklamacja planu stworzenia „Wielkich Niemiec" przez Hitlera, 11 marca 1938 r. – Anschluss, czyli „przyłączenie" Austrii do Niemiec, 29 września 1938 r. –Monachium: konferencja Hitlera z szefami rządów Włoch, Francji i Anglii, która przynosi zgodę państw zachodnich na niemiecki atak na Czechosłowację; traci ona Sudety na rzecz Niemiec, południową Słowację – na rzecz Węgier i... Zaolzie na rzecz Polski. Potem: 15 marca 1939 r. – ostateczny upadek Czechosłowacji, 22 marca – zajęcie przez Niemców litewskiej Kłajpedy, 7 kwietnia – Mussolini zajmuje Albanię, 23 sierpnia – podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow, 25 sierpnia – podpisanie polsko-angielskiego traktatu o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta