Człowiek w obliczu zła
5 MARCA 2005: Pojęcia nabierają znaczenia dopiero w konkretnej sytuacji, w której trzeba zrobić to, a zaniechać tamtego. Dopiero stojąc twarzą w twarz z innym człowiekiem, dowiaduję się, ciągle na nowo, co to znaczy „dobro", co to znaczy „zło".
Plus Minus: Inspiracją do powstania książki papieża „Pamięć i tożsamość" były rozmowy, jakie z Janem Pawłem II prowadził pan oraz ks. Józef Tischner 12 lat temu w Castel Gandolfo (...).
Byliśmy z Józkiem bardzo dumni, że udało się nam do tego doprowadzić. „Rozmowy w Castel Gandolfo" odbywały się z reguły co dwa lata. Po pewnym czasie – było to już po 1989 roku – przedstawiliśmy z księdzem Tischnerem papieżowi jeszcze jeden pomysł: serii rozmów o jego życiu i o ideach, jakie go poruszały. Chodziło o pewien rodzaj intelektualnej autobiografii. Papież ucieszył się z naszego pomysłu. W lecie 1993 roku usiedliśmy we trzech pod palmą w ogrodach Castel Gandolfo, by zrealizować ten pomysł.
(...)
Wydawałoby się, że kiedy spotykają się trzej filozofowie, tematem rozmowy musi być analiza zachowań ludzkich, wyborów, kondycja moralna człowieka i świata.
Nie przesadzajmy z tymi „trzema filozofami". Było to spotkanie Józka i moje z Ojcem Świętym, a rozmawialiśmy nie o nas i naszych poglądach, lecz o nim i o jego ideach. Nie było to też filozoficzne seminarium, debata na temat Kartezjusza czy Derridy. I chwalić Boga, bo pewnie niełatwo byłoby wtedy o porozumienie. Naszym tematem był Karol Wojtyła, później Jan Paweł II – i to, co myślał i jak widział przedwojenną, okupacyjną i komunistyczną Polskę, potem Europę i świat....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta