Po nocy na drewnianych ławkach
18 grudnia 1921 roku reprezentacja Polski rozegrała w Budapeszcie pierwszy mecz międzypaństwowy. Węgrzy wygrali 1:0.
Kiedy 20 i 21 grudnia 1919 roku zakładano w Warszawie Polski Związek Piłki Nożnej (PZPN), na sali obrad znaleźli się delegaci 28 klubów ze wszystkich trzech zaborów. Utworzono wtedy pięć okręgów: krakowski, warszawski, łódzki, poznański i lwowski. W roku 1920 do pierwszych mistrzostw Polski przystąpiło dziewiętnaście drużyn reprezentujących te okręgi. Turnieju jednak nie dokończono, a w Warszawie i Łodzi nawet nie rozegrano ani jednego meczu. Powodem była wojna z sowiecką Rosją.
W roku następnym finały z udziałem pięciu mistrzów okręgów wygrała Cracovia. W ośmiu meczach odniosła siedem zwycięstw, a raz zremisowała. Kiedy Wydział Gier PZPN debatował nad składem kadry na mecz z Węgrami, stało się jasne, że utworzą ją przede wszystkim zawodnicy Cracovii.
Na czele Wydziału Gier stał Józef Szkolnikowski, prezes TS Wisła Kraków, kapitan Wojska Polskiego, co w niespokojnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta