Szpieg w telefonie
Służby płacą za tzw. subskrypcję Pegasusa nawet 100 tys. dol. za każdą śledzoną osobę
Kolejne osoby publiczne, które podejrzewają, że ich telefony były podsłuchiwane za pomocą Pegasusa, chcą mieć tego pewność i zwracają się do spółki informatycznej w Kanadzie, aby zbadała ich telefony. Po mec. Romanie Giertychu, którego telefon miał być w 2019 r. zhakowany 18 razy, o sprawdzenie zwrócił się były szef CBA Paweł Wojtunik (co przyznał w „GW"). Politycy opozycji, których Giertych zachęcał do weryfikacji, z dystansem podchodzą do tego pomysłu.
– Mnie wydaje się to mało poważne – mówi nam wysoko postawiony polityk Platformy.
Służby lubią podsłuchy
Katalog przestępstw, w których dozwolony jest legalny podsłuch, jest bardzo szeroki. Legalna kontrola operacyjna, na którą zgodę musi wyrazić sąd, może trwać trzy miesiące, a maksymalnie rok. Bez zgody (a więc i bez śladu) służby mogą podsłuchiwać do pięciu dni – jeśli nie uzyskują zgody sądu – materiały muszą zniszczyć. W ub. roku aż o 20 proc. wzrosła liczba...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta