Wątpliwość ponad wszystko
Twórcy mojego ulubionego podcastu poświęconego nowym technologiom z brytyjskiego tygodnika „The Economist" niedawno przeprowadzili quiz. Zapytali słuchaczy o różnice między sztuczną a ludzką inteligencją. Zwycięska odpowiedź była wyjątkowo inspirująca. Zespół nagrywający podcast „Babbage from the Economist" uznał, że sztuczna inteligencja, w przeciwieństwie do ludzkiej, nie może umrzeć ani kwestionować wszystkiego.
Życie nie jest cechą sztucznej inteligencji (AI – od angielskiego wyrażenia artificial intelligence). Ona działa w maszynach tak długo, jak płynie prąd, i wykonuje nowe zadania tak długo, jak przetwarza dane. Można ją wyłączyć, ale potem – jak komputer – włączyć z powrotem. W tym sensie twierdzenie o życiu czy śmierci AI nie ma sensu. Tymczasem ludzka inteligencja (HI – od angielskiego human intelligence) jest ściśle powiązana z życiem człowieka. Dziś, tuż przed świętami Bożego Narodzenia, ta cecha pokazuje ludzką wyjątkowość, a zarazem ludzką ograniczoność. Bóg, chcąc zejść na ziemię, przyszedł właśnie jako człowiek, jako HI. Narodził się, a potem zmarł. Jako...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta