Rzecz o książkach
Magdalena Ślusarska, historyk kultury, dyrektor Instytutu Książki
Fikcja literacka Urszula Kozioł „Przelotem” (Wydawnictwo Literackie)
– refleksyjny powrót do chwil przeszłych i świadomość przemijalności, nieuchronności odejścia. Subtelny opis zatrzymanego w języku poezji piękna natury i potęgi życia. Szczególny jest głos poetki w tych wierszach – głos pożegnania.
Literatura faktu„Rzecz niezwykła. Rzecz pospolita” (Klub Jagielloński)
– ważny tom o dziejach, osiągnięciach i dziedzictwie I Rzeczypospolitej w kontekście toczących się dyskusji o polskiej przeszłości i teraźniejszości. Autorzy wypowiedzi poszukują w historii Rzeczypospolitej szlacheckiej tych zjawisk, które miały konstytutywne znaczenie dla tworzenia wspólnoty politycznej opartej na prawie i umiłowaniu wolności.
Andrzej Nowak, historyk, profesor UJ
Fikcja literacka Antoine de Saint-Exupery „O sens życia” (PIW)
– autor „Małego Księcia” w reportażach z Moskwy roku 1935 szuka prawdy nie o systemie (tej nie umie znaleźć), lecz uniwersalnej prawdy o człowieku. Podobnie w reportażach z „Hiszpanii we krwi”. To jeden ze szczytów refleksji o czasie upadku Europy i wyborze między hańbą pokoju i hańbą wojny.
Literatura faktu James H. Billington „Ikona i topór. Historia kultury rosyjskiej” (Wydawnictwo UJ)
–...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta